Terapia czaszkowo -krzyżowa

Terapia czaszkowo -krzyżowa

Osteopathy treatment for a child

Terapia Czaszkowo –  Krzyżowa

Terapia Czaszkowo – Krzyżowa


Terapia Czaszkowo–Krzyżowa jest terapią, która wspomaga prawidłowy przepływ płynu mózgowo-rdzeniowego przez delikatny dotyk w obrębie czaszki, klatki piersiowej, przepony, miednicy i kości krzyżowej. Powoduje to głęboki relaks i umożliwia regenerację centralnego układu nerwowego.

Cel terapii:

Jej celem jest rozluźnienie struktur łącznotkankowych, których napięcie może powodować wiele kłopotów zdrowotnych. Ma bardzo korzystny wpływ na organizm człowieka pod względem psychofizycznym. Terapia Czaszkowo – Krzyżowa dedykowana jest nie tylko dla osób dorosłych, ale również niemowląt, dzieci i młodzieży. Jest to metoda w pełni bezpieczna, pod warunkiem, że jest wykonywana przez wykwalifikowanego terapeutę.

 

Jak wygląda zabieg TCK?

Zabieg TCK trwa około 30 minut do godziny u dzieci oraz około 1,5 godziny u osób dorosłych. Pacjent po zabiegu zazwyczaj jest wypoczęty, rozluźniony, może również zasnąć w trakcie terapii. Natomiast w przypadku, gdy następuje rozwiązanie traumatycznego przeżycia, terapii mogą towarzyszyć mimowolne ruchy ciała, drgania, zmiany rytmu oddechowego, reakcje emocjonalne typu śmiech, płacz, zmęczenie.

Wskazania do terapii czaszkowo – krzyżowej

Wskazaniem do terapii czaszkowo-krzyżowej są między innymi zmiany zwyrodnieniowe i pourazowe. Terapia czaszkowo-krzyżowa wspomaga leczenie migreny, nerwobóli oraz bólu czynnościowego, zmniejsza przemęczenie, nadpobudliwość, łagodzi objawy padaczki, depresji, nerwicy, zaburzeń snu, wpływa korzystnie na problemy menstruacyjne. Niweluje bóle i napięcia pleców oraz kończyn. Korzystnie wpływa na zaburzenia funkcji narządu wzroku, słuchu i żucia. Terapię zaleca się w przypadku traum okołoporodowych dziecka i matki. 

Terapia czaszkowo-krzyżowa znajduje zastosowanie w różnych zaburzeniach, mi.n. MPDZ, ADHD, dysleksja, autyzm, wcześniactwo. Terapia czaszkowo-krzyżowa, ze względu na łagodne działanie terapeuty, polecana jest niemowlętom, dzieciom oraz dorosłym

.
Przeciwwskazania do terapii czaszkowo – krzyżowej

Przeciwskazaniem do terapii czaszkowo-krzyżowej są ostre stany, które wymagają natychmiastowej interwencji lekarskiej, świeże urazy, w których występuje krwotok czy aktywne fazy schorzeń psychicznych. Nie powinno się stosować terapii czaszkowo-krzyżowe u pacjentów z tętniakiem i nowotworami, a także u kobiet w ciąży przez pierwsze trzy miesiące, kiedy występuje największe zagrożenie poronienia.