Terapia neurotaktylna jest jedną z bazowych terapii stosowanych w metodzie dr S. Masgutowej. Jest techniką stymulacji skóry, powodującą odnowę utraconych funkcji układu nerwowego, mózgu oraz aktywizuje mechanizmy samoregulacji.
Terapia neurotaktylna proponuje techniki terapeutyczne, które wpływają na rozwój funkcji kory mózgowej, śródmózgowia i tylnych partii mózgu. W czasie terapii stosuje się specjalne techniki stymulacji, przygotowujące receptory skóry do prawidłowego odbioru bodźców sensoryczno-motorycznych pochodzących z otoczenia.
Terapia neurotaktylna ma duży wpływ na psychikę i funkcjonowanie ogólne organizmu. Przede wszystkim wycisza emocje i agresję, zmniejsza lub niweluje stres aktualny albo chroniczny. Taktylny masaż reguluje wrażliwość dotykową, zarówno nadwrażliwość, jak i podwrażliwość. Reguluje pracę czucia dotykowego, napięcie mięśniowe, zwiększa świadomość kinestetyczną ciała. Terapia neurotaktylna poprawia zdolności manualne, aktywizując czucie głębokie dłoni, wzmacnia orientację w schemacie własnego ciała, uruchamia też naturalne mechanizmy integracji sensorycznej. Wpływa na integrację sensomotoryczną odruchów, aktywizuje procesy samoświadomości – koordynacji ruchowej, poczucia granic własnego ciała. Uaktywnia też pamięć długoterminową.
Terapia Neurotaktylna jest skutecznie wykorzystywana zarówno u dzieci, jak i dorosłych podczas pracy w przypadku uszkodzenia układu nerwowego, porażenia mózgowego. Stwierdzono pozytywny wpływ terapii taktylnej na dzieci ze spektrum autyzmu. Polecana jest też w przypadku dzieci i dorosłych z Zespołem Aspergera, z zachowaniami agresywnymi. Ma także dobre opinie jako skuteczna terapia osób z zachowaniami agresywnymi, lękami i fobiami, niepełnosprawnością intelektualną, opóźnieniem rozwoju psychoruchowego. Terapia taktylna wspomaga walkę z nadpobudliwością psychoruchową, zmniejsza trudności w nauce, dysleksję, ADHD, ADD. Jest stosowana u dzieci i dorosłych z zespołami genetycznymi, zaburzeniami mowy, zaburzeniami integracji sensorycznej, emocjonalną niestabilnością, epilepsją i FAS.