Terapia czaszkowo - krzyżowa - Instytut Neurorozwoju i Sportu Gdańsk

Terapia Czaszkowo - Krzyżowa

Terapia Czaszkowo–Krzyżowa jest terapią, która wspomaga prawidłowy przepływ płynu mózgowo-rdzeniowego przez delikatny dotyk w obrębie czaszki, klatki piersiowej, przepony, miednicy i kości krzyżowej. Powoduje to głęboki relaks i umożliwia regenerację centralnego układu nerwowego.

Co leczy terapia czaszkowo-krzyżowa?

Jej celem jest rozluźnienie struktur łącznotkankowych, których napięcie może powodować wiele kłopotów zdrowotnych. Ma bardzo korzystny wpływ na organizm człowieka pod względem psychofizycznym. Terapia Czaszkowo – Krzyżowa dedykowana jest nie tylko dla osób dorosłych, ale również niemowląt, dzieci i młodzieży. Jest to metoda w pełni bezpieczna, pod warunkiem, że jest wykonywana przez wykwalifikowanego terapeutę.

Jak wygląda zabieg terapii czaszkowo-krzyżowej?

Zabieg TCK trwa około 30 minut do godziny u dzieci oraz około 1,5 godziny u osób dorosłych.Pacjent po zabiegu zazwyczaj jest wypoczęty, rozluźniony, może również zasnąć w trakcie terapii. Natomiast w przypadku, gdy następuje rozwiązanie traumatycznego przeżycia, terapii mogą towarzyszyć mimowolne ruchy ciała, drgania, zmiany rytmu oddechowego, reakcje emocjonalne typu śmiech, płacz, zmęczenie.

Wskazania do terapii czaszkowo - krzyżowej

Wskazaniem do terapii czaszkowo-krzyżowej są między innymi zmiany zwyrodnieniowe i pourazowe. Terapia czaszkowo-krzyżowa leczy migreny, zmniejsza przemęczenie, nadpobudliwość, łagodzi objawy padaczki, depresji, nerwicy, zaburzeń snu. Wskazana jest w stanach po śpiączce mózgowej i udarach, przy zaburzeniach miesiączkowania, niektórych rodzajach niepłodności, cukrzycy. Terapia czaszkowo-krzyżowa wykorzystywana jest przy łagodzeniu bóli czynnościowych, przy zaparciach, biegunkach, kolkach u dzieci i obniżonej odporności. Terapię zaleca się w przypadku traum okołoporodowych dziecka i matki, stanach wymagających manipulacji w obrębie kości czaszki (np .interwencja stomatologiczna, chirurgiczna)

Terapia czaszkowo-krzyżowa u dzieci z autyzmem

Terapia czaszkowo-krzyżowa znajduje zastosowanie przy różnych schorzeniach u dzieci, takimi jak MPDZ, ADHD, autyzm, wcześniactwo. Terapia czaszkowo-krzyżowa, ze względu na łagodne działanie terapeuty, polecana jest niemowlętom i małym dzieciom.

Przeciwwskazania do terapii czaszkowo - krzyżowej

Przeciwskazaniem do terapii czaszkowo-krzyżowej są ostre stany, które wymagają natychmiastowej interwencji lekarskiej, świeże urazy, w których występuje krwotok czy aktywne fazy schorzeń psychicznych. Nie powinno się stosować terapii czaszkowo-krzyżowe u pacjentów z tętniakiem i nowotworami, a także u kobiet w ciąży przez pierwsze trzy miesiące, kiedy występuje największe zagrożenie poronienia.

Kurs terapii czaszkowo – krzyżowej - dla kogo?

Terapia Czaszkowo – Krzyżowa to doskonałe uzupełnienie standardowych metod terapii i fizjoterapii. Sam kurs składa się z siedmiu modułów. Kolejność ukończenia każdego modułu jest ściśle określona. Po ukończeniu wszystkich modułów uczestnik otrzymuje zaświadczenie uprawniające do pracy z pacjentami. Kurs terapii czaszkowo-krzyżowej przeznaczony jest dla terapeutów, rehabilitantów, fizjoterapeutów, logopedów, psychologów, nauczycieli, masażystów, rodziców, osób pracujących nad wspomaganiem rozwoju.